Kobiety w e-Sporcie: profesjonalistki czy … „maskotki”? [ANKIETA]

m5_female-csorg_ruKobiety rządzą światem? Stwierdzenie wydaje się dość abstrakcyjne, a z drugiej strony wcale nie jest pozbawione sensu. Ze świata polityki możemy wyróżnić przynajmniej kilka znaczących kobiecych osobistości, takich jak Margaret Thatcher, Królowa Wielkiej Brytanii – Elżbieta II, czy kanclerz Niemiec – Angela Merkel. W sporcie zdaje się, że można ich zliczyć jeszcze więcej. Jak zatem przedstawia się pozycja płci pięknej w sporcie elektronicznym? Tytuł niniejszego artykułu może budzić kontrowersje, ale jednocześnie zawiera istotne pytanie. Do dyskusji na ten temat zaprosiłem ekspertów: redaktora naczelnego Computer Sport Games – Piotra ‚hypia’ Adamskiego, a także  menadżerów czołowych polskich Organizacji – Pawła Watemborskiego (ALSEN TEAM) oraz Macieja ‚Amarowa’ Pałaca (Universal Soldiers), który stwierdza odważnie: „Każdy to tak traktuje, nikt o tym nie mówi”. Zapraszam do tekstu!

Obecnie na polskiej scenie Counter-Strike : Global Offensive mamy dwie Organizacje, które zatrudniają żeńskie dywizje. Są nimi ALSEN Team oraz Game Faction. Do niedawna swoją żeńską dywizję posiadała także Organizacja Universal Soldiers. Zawodniczki – podobnie jak ich koledzy po fachu – posiadają swoje strony fanowskie, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Regularnie dodawane informacje potwierdzają, że działania na scenie CS:GO Female cechuje spora aktywność. Do europejskich Organizacji, które w swoich szeregach zatrudniają dziewczyny możemy zaliczyć chociażby ALTERNATE ATTAX, EPSILON Gaming, czy Fnatic.MSI. Czy kobiety w polskim e-sporcie mają rację bytu? Czy stworzone dla nich warunki do rozwoju i rywalizacji są chociażby zbliżone poziomem do tych, jakimi cieszą się mężczyźni? Na te i inne pytania odpowiedział obecny menadżer Universal Soldiers – Maciej ‚Amarow’ Pałac.

1450105_665317793499324_766430939_n

Witaj Maćku. Obecnie Universal Soldiers nie posiada drużyn CS:GO. Zdradzisz mi jakieś plany? Czy ma to szansę się wkrótce zmienić?

Cześć. Plany są dość proste. Czekamy na finalizację paru spraw ze sponsorami, tj. zamknięcie budżetu, rozpiska turniejów lanowych dla nich, jak również IEM i inne … Przyjęcie nowej dywizji jest kwestią podpisania jednego papierku, czy mówiąc ściślej – pięciu 😉

Powiedziałeś przed chwilą „… przyjęcie nowej dywizji …”. Nie wiem czy właściwie, ale odebrałem te słowa jakby chodziło o nową dywizję męską. Jak sprawa ma się z żeńską drużyną?

OK, powiem wprost. Postanowiliśmy już nie przyjmować żadnej żeńskiej dywizji do US. Inaczej jest przed przyjęciem inaczej po. Zazwyczaj mówią: „potrzebujemy tylko serwer CS i team speak”. A potem „a może lan? a może wpisowe na lana? a może nocleg? no i przejazd, a jak lan to też koszulki”, i tak w kółko. Z dwóch rzeczy robi się ich nagle milion.

Jakie są różnice organizacyjne pomiędzy męską a żeńską dywizją CS:GO?

Nie chcę mówić o wszystkim, lecz kobiety mają to do siebie ze ich „spiny” i „darcie kotów” bywa wręcz tragiczne w porównaniu do mężczyzn. Ostatnią współpracę mogę podzielić na miłą i niemiłą. Miła, to wtedy jak było spokojnie zero wojenek pomiędzy dziewczynami. A niemiłe ehhhh… Czasami … to ich podejście i tok myślenia…

Jak wygląda sponsorowanie, wsparcie ze strony Organizacji dla żeńskiej dywizji? Czy sponsorzy chcą inwestować w kobiece drużyny?

Hmm,  na pewno w Polsce nie istnieje coś takiego jak żeńska scena . Po prostu jej nie ma. Ostatnim razem dla mnie istniała w 2009 roku. Kobieca dywizja to raczej maskotki. Każdy to tak traktuje – nikt o tym nie mówi. Wsparcie? Serwer i Team Speak. A lany … – raczej czarno to widzę.

Czy dziewczyny trenują z podobną częstotliwością i zapałem jak drużyny męskie? Jak często organizowane są eventy dla kobiet?

Chyba tylko na początku … Potem się rozpadają po dwóch miesiącach . Eventy … organizowane jedynie przez ESL, a tak to raczej nie.

Czy ostatnia żeńska dywizja US może pochwalić się jakimiś osiągnięciami na scenie CS:GO?

Dobrze sobie radziły na scenie EU, ale no cóż … Może gdyby pograły ze sobą dłużej, to coś by z tego wynikło lepszego…

Czy na koniec powiesz coś o tym dlaczego US straciło swoją żeńską dywizję CS:GO? Jaka była tego przyczyna?

Pytanie to skierowane powinno być do nich. Ja dostałem tylko wiadomość o treści : „dziewczyny się rozpadły”.

Niewątpliwie Amarow w naszej rozmowie użył dość mocnych słów na opisanie okoliczności współpracy pomiędzy Organizacją a zawodniczkami, jak również atmosfery jaka panowała w drużynie. Jego opinia może jednak skłonić do refleksji. Praca w zespole wiąże się ze wspólnym rozwiązywaniem problemów i pokonywaniu barier. Nie uda się to bez posiadania odpowiednich cech. Być może kobiety nie są JESZCZE – a być może z naturalnych przyczyn – NIGDY nie będą gotowe na takie wyzwanie? O opinię poprosiłem drugiego z moich gości – Pawła Watemborskiego – menadżera ALSEN Team:

DSCF1330

Paweł, co nowego słychać w ALSEN? Jak ma się Wasza żeńska drużyna CS:GO?

Ostatnio w naszej żeńskiej dywizji doszło do ponownych zawirowań, miejsce Anny ‚Havanna’ Sekuły zajęła znana z CS 1.6 Agnieszka ‚Kleo’ Socha, która wprowadziła dużo świeżości. Przed dziewczynami jeszcze sporo pracy, gdyż ponownie muszą uczyć się zgrania ze sobą, co czasami nie jest łatwe. Sądzę jednak, że bardzo szybko zgrają się ze sobą i niebawem będziemy mogli je zobaczyć w Europejskiej czołówce.

Brzmi obiecująco. Jakie więc stawiacie cele na najbliższy czas przed dziewczynami?

Dziewczyny skupiają się teraz na treningach żeby dopracować wszystkie błędy i zgrać się ze sobą. Starają się również rywalizować w turniejach internetowych, które są dedykowane dla kobiet, jednak będą brały też udział w ogólnych turniejach, jeżeli tylko pozwoli na to czas.

Nie było pomysłu, aby zrezygnować z dywizji female?

Aktualnie dziewczyny podpisały z naszą Organizacją kontrakty, więc przez dłuższy okres czasu nie przewidujemy jakichkolwiek zmian w teamie. Zapisy oraz czas zawarte w nich niech pozostaną tajemnicą 😉

Jak mają się sprawy organizacyjne? Jak wygląda kontakt pomiędzy Organizacją a drużyną?

Aktualnie dziewczynami zajmuje się Sebastian ‚Saix’ Sietler. Współpraca układa się bardzo dobrze, gdyby było inaczej, to nie podpisalibyśmy z nimi kontraktów. Aktualnie dostały trochę czasu na zgranie się ze sobą, a później będziemy naciskać na to, aby wyniki były coraz lepsze, jeżeli tak nie będzie, to przeanalizujemy całą sytuację. Na dzień dzisiejszy jesteśmy zadowoleni i żywimy nadzieję, że współpraca będzie przebiegała bardzo dobrze 🙂

Wypowiedzi Pawła Watemborskiego okazały się nieść niemal w stu procentach przesłanie pozytywne. O zdanie postanowiłem zapytać również dobrze znanego w polskim środowisku e-sportowym Piotra ‚hypia” Adamskiego – redaktora naczelnego CSGames.pl, jak również organizatora wielu imprez e-sportowych (na fotografii po lewej stronie Piotra znajduje się Magda „kropcia” Traczewska, natomiast po prawej Sylwia ‚syśka’ Jędrzejczak – wówczas Universal Soldiers). Do kwestii CS:GO Female Piotr odniósł się w taki oto sposób:

1472039_484410701674952_1688230008_n
„Szkoda, że w Polsce tak mało dziewczyn gra w Counter-Strike, a te które się odważyły możemy policzyć zaledwie na palcach naszych rąk i nóg. W chwili obecnej panie „niestety” pełnią rolę tzw. maskotek e-sportowych. Dobrym tego przykładem jest fakt, gdy na serwerze pojawi się już jakaś dziewczyna, to nagle cała męska część graczy ślini się słysząc jej głos i próbuje się jej przypodobać. Mam nadzieję, że z czasem zwiększy się ilość dziewczyn chcących strzelać i będziemy mogli oglądać ich zmagania na jak najwyższym poziomie!„.

Piotr Adamski swoją wypowiedzią potwierdził niejako opinię Amarowa. Z całą pewnością nasuwa się jasny wniosek – nad polską sceną CS:GO trzeba jeszcze sporo popracować. Wówczas na pewno nasze dziewczyny będą mogły święcić sukcesy na arenie międzynarodowej. Nie pozostaje nic innego jak tylko trzymać kciuki!

1364690738.0428
Dla CS:GO Fancenter Polska oraz Computer Sport Games

– Wojciech ‚wojtsoN’ Podgórski

POLUB MÓJ FANPAGE ! https://www.facebook.com/csgofcp

Reklamy

2 komentarze do “Kobiety w e-Sporcie: profesjonalistki czy … „maskotki”? [ANKIETA]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s