IEM KATOWICE 2014: Polski eSport znów w obliczu wielkiej szansy

Po raz drugi w historii polskiej sceny sportu elektronicznego będziemy gościć Intel Extreme Masters. Tym razem w wydaniu FINAŁOWYM. Impreza odbywać się będzie między 14 a 16 marca 2014 roku w Katowickim „Spodku”. Jeszcze kilka lat temu trudno było sobie wyobrazić organizację podobnej imprezy w naszym kraju. W zeszłym roku marzenia tysięcy polskich fanów eSportu zostały urzeczywistnione. Co więcej wydarzenie to odniosło wielki sukces i stwierdzenie, że zasłużyliśmy sobie na powtórkę eventu wcale nie jest przesadzone.

katowice

Gdy w styczniu 2013 roku miał odbyć się VII Sezon IEM, w naszym środowisku e-sportowym zawrzało. Trudno było nie dostrzec wielkiego entuzjazmu panującego na tematycznych stronach, forach czy fanpage’ach. Wielu z nas nie miało wątpliwości – polska scena sportu elektronicznego przechodzi ewolucję. Ówczesną sytuację można by porównać do tej z EURO 2012 – rzecz jasna mając na uwadze skalę obu wydarzeń – zastrzyk pewnej nowości, wielkie nadzieje, wielkie oczekiwania i świadomość nadchodzącej szansy rozwoju. Byli jednak również tacy którzy do sprawy podchodzili dość sceptycznie. Nie trudno było usłyszeć opinie, w których społeczeństwo wyrażało swoje wątpliwości: „czy organizowanie takiej imprezy w Polsce ma jakikolwiek sens?”, „czy ktokolwiek zasiądzie na trybunie Katowickiego Spodka?”, „czy gwiazdy e-sportu zechcą u nas zawitać?”, „po co inwestować w coś tak niepożytecznego?” – pytali zainteresowani.
Już pierwszego dnia wszyscy przekonali się, że odwaga organizatorów oraz ich zaangażowanie zostały sowicie wynagrodzone. Widok publiczności liczonej w tysiącach, która bacznie obserwowała i dopingowała zawodników, przy świetnej, nowoczesnej oprawie i magicznych efektach oświetleniowych – to musiało zrobić wrażenie na każdym. Jak się okazało turniej obfitował w wielkie emocje, a filmy upamiętniające poczynania graczy będą budziły zachwyt jeszcze przez długie lata.

George Woo, marketing manager Intela potwierdza, że wybór Polski nie jest przypadkowy:

„Jestem zaangażowany w Intel Extreme Masters od siedmiu lat i w ciągu tego okresu nie widziałem niczego tak spektakularnego jak impreza w Katowicach. Polska bardzo pasjonuje się gamingiem, a Spodek jest idealnym miejscem do osiągnięcia wspólnych celów Intela i ESL.”

Swoją opinię wyraził również Prezydent Miasta Katowice – Piotr Uszok:

„Jesteśmy dumni z organizacji w naszym mieście tak prestiżowego i rozchodzącego się szerokim echem na całym świecie wydarzenia jakim jest Intel Extreme Masters. Wydarzenie to stało się częścią strategii naszego miasta, ponieważ gry komputerowe są dziś tak wszechobecne w kulturze młodzieżowej.”

8395121927_f48812f116 iem2013

Dziś jeszcze ważniejszą dla nas informacją jest to, że to co dobre wcale się nie skończyło… Słowo „spektakularność” będzie padało z naszych ust wiele razy także przez najbliższy czas. Śledząc coraz to nowsze informacje podawane przez organizatorów jak i te mniej oficjalne, można wnioskować, iż tegoroczna impreza może pod wieloma względami przebić tę ostatnią. Fanów czekają turnieje takich gier jak League Of Legends czy StarCraft II.

COUNTER-STRIKE : GLOBAL OFFENSIVE

Co istotne dla nas – fanów Counter-Strike’a – Intel Extreme Masters obejmuje również oczekiwany przez nas Finał I Sezonu EMS ONE CS:GO! Pula nagród w samym turnieju Counter Strike: Global Offensive sięgnie 250 000 dolarów! Łącznie, w finale ósmego sezonu Intel Extreme Masters oraz w rozgrywkach EMS One CS:GO do wygrania będzie aż … bagatela 500 000 dolarów, czyli ponad 1,5 mln zł! Warto zaznaczyć, iż jest to nowy rekord na europejskiej scenie. Podczas turnieju zobaczymy 16 drużyn, które zostaną podzielone na 4 grupy. Będą one toczyć zawzięty bój o miejsce gwarantujące awans do ćwierćfinałów. Rozgrywki odbędą się na specjalnie dedykowanej scenie CS:GO. Spotkania grupowe będą rozgrywane w systemie Double Elimination, a więc tylko dwie drużyny awansują do ćwierćfinałów. Finał turnieju zostanie rozegrany na głównej scenie w Spodku zapewne przy pełnych trybunach 😉

Wśród uczestników zobaczymy na pewno najlepszą ósemkę Dream Hack Winter 2013:

Nip (Szwecja)
fnatic (Szwecja)
LGB eSports (Szwecja)
Astana Dragons (Ukraina)
Recursive (Francja)
ex-VeryGames (Francja)
ex-Copenhagen Wolves (Dania)
compLexity (USA)

EMS-SPODEK-GRAF_v2

PIENIĄDZE SZCZĘŚCIA NIE DAJĄ…

… lecz szczęście może nam dać to, co można za nie kupić 😉 Dla porównania statystyk stricte finansowych postanowiłem sporządzić małe zestawienie posiłkując się tabelą C kursów walut NBP. Przedstawiam poniżej zarobki topowych postaci sportu wyczynowego.

De facto nie zostały jeszcze określone konkretne kwoty dla poszczególnych miejsc w turnieju, lecz przyjmijmy, że drużyna, która zajmie 1 miejsce otrzyma do podziału 100,000 dolarów, co dzieląc na pięciu zawodników daje ok. 20,000 dolarów, co po przeliczeniu na polską walutę daje: ~ 60,000 złotych!

PIŁKA NOŻNA (ZAROBKI POLSKICH PIŁKARZY PODCZAS EURO 2012):

Przez dwa remisy (z Grecją i Rosją) zawodnicy otrzymali do podziału 500 tys. euro. Dzieląc tę sumę „po równo” między 23 zawodników wychodzi, że każdy z piłkarzy zainkasował 21 739 euro, co po przeliczeniu na polską walutę daje: ~ 90,000 zł.

SKOKI NARCIARSKIE (TURNIEJ CZTERECH SKOCZNI 2014):

Według oficjalnych źródeł pula nagród 62. Turnieju Czterech Skoczni wynosi 315 tysięcy franków szwajcarskich. Za zwycięstwo w konkursie zawodnik otrzyma 10 tysięcy franków. Zwycięstwo w kwalifikacjach nagradzane będzie 2,4 tysiąca franków. Za wygranie całej imprezy zawodnik otrzyma dodatkowo 20 tysięcy franków. Po przeliczeniu na polskie złotówki: ~ 68,000 złotych.

OLIMPIJCZYCY (IO w Londynie):

Druga w konkursie rzutu młotem Anita Włodarczyk otrzymała w sumie ok. 140 tys.

Za olimpijski sukces Tomasz Majewski nagrodzony został przez Polski Komitet Olimpijski sumą 120 tys. złotych.

W związku z powyższymi danymi – mając oczywiście na względzie zróżnicowaną powszechność dyscyplin i ich tradycje – nasuwa się wyraźny wniosek, że opłacalność uprawiania e-sportu dość szybko dogania tę ze sfery sportu wyczynowego. Nie ma wątpliwości – że pule nagród, jak i kwoty pieniężne, jakie będą mogły zainkasować drużyny będą rosły z roku na rok, a jak wiadomo pojęcia pieniądza i popularności zazwyczaj się uzupełniają.

BILETY

Na Intel Extreme Masters Katowice będzie możliwość kupienia biletu. Każda osoba posiadająca bilet będzie miała zagwarantowany wstęp na imprezę. Nie oznacza to jednak, że wstęp będzie płatny! Osoby nie posiadające wejściówki będą jednakże musiały odczekać swoje w zapewne długiej kolejce…

Do zakupienia będzie pula 3000 biletów. Cena jednego to 40 złotych za dzień. Już w grudniu można było kupić 1500 wejściówek (po 500 na każdy dzień).

Mam nadzieję, że w marcu wszyscy spotkamy się na finałach IEM w Katowickim Spodku i we wspaniałej atmosferze będziemy oglądać poczynania najlepszych zawodników świata 😉 Nie wiem jak Wy, ale ja już nie mogę się doczekać!

Wojciech ‚wojtsoN’ Podgórski (CS:GO Fancenter Polska)

Na zakończenie – poniżej prezentuję Wam oficjalny film promujący wydarzenie:

Reklamy

3 komentarze do “IEM KATOWICE 2014: Polski eSport znów w obliczu wielkiej szansy

  • Bardzo dziękuję za uznanie 🙂
   Takie opinie są dla mnie ogromnie motywujące.
   Oczywiście zapraszam do regularnego odwiedzania zarówno bloga jak i mojego fanpage’a.
   Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s